Dni Zielonych Dachów: Raciechowice

Przedszkole w Czasławiu z zielonym dachem – czemu nie?

O tym, że wychowawcy i dzieci z Przedszkola Samorządowego w Raciechowicach z siedzibą w Czasławiu dbają o środowisko, wiadomo nie od dziś. Jednak fakt, że na przedszkolnym dachu powstanie prawdziwy ogród, to innowacja na skalę całego regionu.

Wszystko dzięki projektowi Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cites” (PNEC) pn. „Ogród nad głową – czyli szwajcarskie zielone dachy i żyjące ściany modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu”.

Raciechowice są jedną z dwunastu polskich gmin, które przyłączyły się do przedsięwzięcia i od maja ubiegłego roku wspólnie z innymi miastami realizują szereg proekologicznych, edukacyjnych działań, w tym organizują Dni Zielonych Dachów.

We wrześniu wydarzenie to miało miejsce w Czasławiu, podczas Święta Jabłka i Gruszki.

Święto Jabłka i Gruszki w Raciechowicach jest imprezą o charakterze regionalnym, organizowaną od 6 lat, mającą na celu promowanie „owoców Małopolski”, dziedzictwa tradycji rolniczych i przetwórstwa owoców beskidzkich wsi. Podczas imprezy istnieje możliwość zakupu lokalnych przysmaków, produktów z jabłek i innych owoców pochodzących m.in. ze słynnych sadów raciechowickich. Zgromadzone na święcie gospodynie już tradycyjnie przystępują do konkursu „na najlepszą szarlotkę” i „przetwory z owoców”. W czasie imprezy grupy twórców regionalnych kultywujących tradycje charakterystyczne dla regionu prezentują regionalną muzykę, taniec, obrzędy, zwyczaje jak również rękodzieło artystyczne i użytkowe. Impreza odwiedzana przez setki gości z całej Małopolski jest doskonałą okazją do promocji innowacyjnego podejścia do ekologii i oszczędności energii jakim są zielone dachy/ściany.

W tym roku gościem imprezy był również Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz zespoły regionalne ze Słowacji, co nadało imprezie charakter międzynarodowy.

W sobotę 14 września odbyła się uroczysta Sesja Rady Gminy, podczas której dr Stephan Brenneisen z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurychu zaprezentował ideę zielonych dachów i żyjących ścian, wyjaśnił technologię ich instalowania, zwrócił uwagę na zalety i ewentualne trudności przy ich zakładaniu. Marek Gabzdyl, wójt Gminy Raciechowice, poinformował o zamiarze założenia zielonego dachu na budynku przedszkola Samorządowego w Czasławiu. – Za tą decyzją przemawia szereg często innowacyjnych przedsięwzięć, jakie przedszkolaki, razem ze swymi wychowawcami, od lat realizują na rzecz ochrony środowiska i promowania ekologii. Są wśród nich także projekty międzynarodowe, prowadzone z partnerami z Europy. Działania te zasługują na wyróżnienie i są godne promowania i kontynuacji – tłumaczy wójt Gabzdyl.

Dzień później, w Gospodarstwie Agroturystycznym „Pod Tuszyną”, podczas tradycyjnego, międzynarodowego spotkania organizowanego w ramach Święta Jabłka i Gruszki, idea zielonych dachów promowana była przez pracowników PNEC i UG Raciechowice na specjalnie przygotowanym stoisku. – Odwiedziło nas blisko sto osób, mieszkańców gminy Raciechowice i gmin sąsiednich oraz dziennikarzy żywo zainteresowanych pomysłem na zielony dach. Rozdaliśmy ulotki, gadżety informacyjne, zorganizowany został konkurs plastyczny dla dzieci, które prezentowały swoją wizję zielonego dachu – relacjonuje Maria Stankiewicz, dyrektor Biura PNEC. W konkursie wzięło udział ponad 20 dzieci. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali od organizatorów nagrody w postaci drobnego sprzętu sportowego, które uroczyście wręczał dzieciom przedstawiciel ZHAW Stephan Brenneisen.

Projekt „Ogród nad głową” kończy się w maju przyszłego roku. Do tego czasu jeden z takich ogrodów powinien już kwitnąć na budynku przedszkola w Czasławiu.

Galeria