Opis projektu

Projekt Ogród nad głową - czyli szwajcarskie „zielone dachy” i „żyjące ściany” modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów (gmin) na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu nawiązuje do trendów modernistycznej architektury XX w. zapoczątkowanych przez urodzonego w Szwajcarii, światowej sławy architekta, Le Corbusier’a, czyli koncepcji „ogrodów na dachach” jako kompensacji przestrzeni zielonej zajętej przez budynek.

Ma on na celu przekazanie polskim gminom pro-klimatycznego, szwajcarskiego know-how, poprawiającego energoefektywność budynków dzięki „ogrodom na dachach i ścianach”, tworzonym w ramach zrównoważonego gospodarowania energią w gminie. Dzięki wizycie w Szwajcarii, „państwie zielonych dachów i ścian”, warsztatom, konferencjom, Dniom Zielonych Dachów, konsultacjom ze szwajcarskimi i polskimi ekspertami – uczestnicy - poznają osiągnięcia Bazylei (gdzie ok. 25% pow. dachowej pokryte jest roślinnością) i Zurichu (którego dachowe plantacje orchidei i podziemne osiedla zachwycają ekologów) oraz nauczą się, jak realizować takie inicjatywy na swoim terenie.

Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

logo ecorys logo MEWA