Warsztaty pt. Zielone dachy i żyjące ściany w lokalnych planach działań na rzecz zrównoważonej energii
Zdj. 1. Uczestnicy konferencji

W dnach 8-9 maja 2013 r. na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie odbyły się warsztaty pt. „Zielone dachy i żyjące ściany w lokalnych planach działań na rzecz zrównoważonej energii”.

Warsztaty zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” oraz Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” w ramach projektu „OGRÓD NAD GŁOWĄ, czyli szwajcarskie zielone dachy i żyjące ściany modelem i inspiracją dla innowacyjnych działań polskich samorządów na rzecz oszczędności energii i ochrony klimatu” współfinansowanego ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

W warsztatach wzięły udział 54 osoby. Przede wszystkim byli to eksperci z Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” jak również Pan Stephan Brenneisen i Pani Magdalena Mioduszewska, eksperci z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurichu oraz przedstawiciele gmin uczestniczących w projekcie i gmin zainteresowanych tematyką warsztatów.

Zdj. 2. Stephan Brenneisen prezentuje realizacje dachów zielonych w Szwajcarii

Warsztaty dotyczyły m.in. możliwości finansowania inwestycji związanych z projektowaniem oraz wykonaniem zielonych dachów i żyjących ścian. Celem warsztatów było przekazanie polskim gminom szwajcarskiego know-how, poprawiającego energoefektywność budynków dzięki „ogrodom na dachach i ścianach”, tworzonym w ramach zrównoważonego gospodarowania energią w gminie. Podczas warsztatów została przeprowadzona analiza modelowych inwestycji oraz omówiono scenariusze Dni Zielonych Dachów w gminach. Pani Ewa Walter, prezes Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone” oraz Pan Stephan Brenneisen, ekspert z Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurichu dokonali oceny proponowanych inwestycji w gminach.

Warsztaty były okazją do wysłuchania inspirujących i motywujących wystąpień ekspertów, do dyskusji oraz wymiany doświadczeń, jak również do nawiązania kontaktów z przedstawicielami miast i gmin zainteresowanymi inwestycjami zielonych dachów i ścian na swoim terenie. Uczestnicy w ramach przygotowania do wizyty studyjnej mogli zapoznać się ze zrealizowanymi już inwestycjami na terenie Warszawy. W warsztatach uczestniczył również Pan Paweł Oksanowicz, dziennikarz radia PIN, który przeprowadzał wywiady z ekspertami oraz uczestnikami. W drugim dniu warsztatów, czyli podczas wizyty studyjnej radio PIN reprezentowała Pani Bożena Breczko. W dniu 22.05.2013 w radio została nadana bardzo interesująca audycja poświęcona tematyce ogrodów na dachach i ścianach.

Zdj. 3. Marek Gabzdyl, wójt Gminy Raciechowice, prezentuje propozycję modelowej inwestycji zielonych dachów

Podczas warsztatów omówione zostały następujące tematy:

  • Realizacja dachów zielonych: kampania i sposoby finansowania inwestycji w Szwajcarii ;
  • Dobór substratów na zielone dachy;
  • Dobór gatunkowy roślin na zielone dachy i ściany;
  • Scenariusze Dni Zielonych Dachów w gminach – prezentacje gmin i dyskusja;
  • Realizacja dachów zielonych: kampania i sposoby finansowania inwestycji w Szwajcarii;
  • Analiza modelowych inwestycji zielonych dachów i żyjących ścian w gminach – dyskusja ;
  • Prezentacje inwestycji zrealizowanych w Warszawie – przygotowanie do wizyty studyjnej.

 

W drugim dniu warsztatów tj. 9 maja odbyła się wizyta studyjna (WARSAW TOUR) podczas której uczestnicy odwiedzili istniejące w Warszawie ogrody na dachach/ścianach zlokalizowane m.in. na biurowcach Allianz, Nefryt i Platinium, na Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, na Centrum Handlowym Arkadia oraz na Centrum Nauki Kopernik. Przewodnikami na zielonych dachach byli ich twórcy lub gospodarze. Do grupy uczestników wizyty studyjnej dołączyła również Pani Sylwia Słomiak, National Program Officer z Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Program warsztatów

Relacja Radia PIN na temat ogrodów na dachach

Prezentacje do pobrania:

Galeria zdjęć: